DARMOWA DOSTAWA od 150 zł

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak powstaje włoski makaron?

2023-03-01
Jak powstaje włoski makaron?

Makarony włoskie cieszą się w ostatnim czasie dużą popularnością. Świetnie nadają się do łączenia z sosami, stanowią także doskonały dodatek do zup czy bazę wielu zapiekanek. Mimo że dziś znaleźć można je niemal w każdej kuchni, to jednak ich historia nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak powstaje włoski makaron!

Krótka historia makaronu – jak i gdzie powstał makaron?

Makaron to danie znane nie od dziś – jego historia liczy bowiem kilka tysięcy lat! Po raz pierwszy pojawił się on na stołach mieszkańców Azji. To właśnie stamtąd w XIII wieku dotarł do Europy. Dane przyrządzane na bazie mąki i wody, szczególnie szybko podbiło serca Włochów. Już w XVII w. wymyślili oni pierwsze mechaniczne mieszadła, służące do zarabiania ciasta. Mimo to duża część produkcji w dalszym ciągu opierała się na procesach ręcznych. To dlatego włoski makaron przez długi czas nie cieszył się dużą popularnością w innych krajach europejskich. Wszystko zmieniło się w latach 30. XX wieku. To właśnie wtedy opracowana została pierwsza włoska maszynka do makaronu. Nowa technologia pozwoliła na umasowienie produkcji. Za jej sprawą w sklepach zaczęły pojawiać się makarony o bardziej wymyślnych kształtach, takich jak kokardki, rurki czy muszelki.

Dlaczego Włochy słyną z przepisów na makarony?

W kuchni włoskiej makarony stanowią podstawę wielu dań. Dodaje się je np. do zup, sosów, sałatek czy zapiekanek. Każda potrawa wymaga jednak zastosowania odmiennego produktu. Poszczególne rodzaje makaronów włoskich (a tych jest ponad 300!) różnią się formą, smakiem i przeznaczeniem. Makaron muszelki duże, nazywany także conchiglioni, wykorzystywany jest przede wszystkim do faszerowania. Z kolei makaron wstążki bio typu fettuccine jest doskonałym dodatkiem do sosów. Wśród najbardziej wymyślnych dań, na uwagę zasługuje również włoski makaron w postaci płatków. Najczęściej stosuje się go jako dodatek do zup czy zapiekanek.

Jak zrobić prawdziwy włoski makaron?

Przepis na włoski makaron jest bardzo prosty. Wymaga bowiem użycia tylko dwóch składników. Cały sekret tkwi jednak w odpowiednich proporcjach i starannym przygotowaniu ciasta. Jeśli zatem chcesz samodzielnie przyrządzić włoskie danie z makaronem, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Z jakiej mąki Włosi robią makaron?

Z jakiej mąki przygotowuje się makarony włoskie? Przepisy polecane przez najlepszych kucharzy najczęściej uwzględniają semolinę. Jest to rodzaj gruboziarnistej mąki, którą uzyskuje się ze zmielonej pszenicy durum. Charakteryzuje się ona żółtą barwą oraz słonawym smakiem. Zawiera także dużo błonnika oraz witamin. Za jej pomocą łatwo zatem przygotować zdrowy makaron. Mniej popularny w kuchni włoskiej jest natomiast makaron bezglutenowy. Ten przygotowuje się najczęściej z mąki kukurydzianej lub ryżowej.

Czy włoski makaron ma jajka?

Większość firm produkuje włoski makaron bez jajek. Przepis oparty na tradycyjnej recepturze uwzględnia bowiem tylko dwa składniki: semolinę oraz wodę. Ta pierwsza, dzięki dużej zawartości glutenu, po zmieszaniu z wodą staje się wyjątkowo gęsta i kleista. Nie ma zatem potrzeby, by do ciasta na włoski makaron dodawać dodatkowo jajko.

Ciasto na makaron a woda

Aby włoski makaron miał odpowiednią strukturę, niezwykle ważne są proporcje składników użytych do jego przygotowania. Zbyt dużo mąki sprawi, że będzie on twardy i mało elastyczny. Nadmiar wody może z kolei skutkować tym, że makaron rozpadnie się podczas gotowania. Przygotowując makaron, warto pamiętać o jego wcześniejszym przesuszeniu. Dzięki temu po ugotowaniu będzie miał bardziej elastyczną strukturę.

Makaron włoski – rodzaje

Popularne dania włoskie przygotowywane są z zastosowaniem różnych makaronów. Jakie są ich prawidłowe nazwy? Z jakimi sosami łączyć penne, a z jakimi tagliatelle? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje włoskich makaronów oraz ich kulinarne zastosowania!

Spaghetti

Spaghetti, czyli długie i grube nitki, to jeden z najpopularniejszych włoskich makaronów. Doskonale smakuje z sosami warzywnymi i serowymi (np. carbonara). Warto połączyć go także z oliwą i czosnkiem czy świeżo mielonym pieprzem i serem typu pecorino.

Penne

Makaron rurki bio, nazywany także penne, to doskonały dodatek do dań z owoców morza oraz pesto. W kuchni włoskiej używa się go też do przygotowywania zapiekanek i sałatek.

Tagliatelle

Tagliatelle to makaron pocięty w długie i grube wstążki. Jakie sosy włoskie do makaronu tego typu pasują najlepiej? Przede wszystkim te z dodatkiem mięsa, jak klasyczny bolognese.

Fusilli

Makarony po włosku mogą mieć fantazyjne kształty. Przykładem jest Fusilli – charakterystyczne świderki, które warto dodawać do zup, sałatek oraz dań z ciężkimi sosami.

Conchiglioni

Masz ochotę na sałatkę włoską z makaronem? Wykorzystaj conchiglioni, czyli makaron w kształcie muszli. Jego nietypowy kształt sprawia, że świetnie nadaje się do faszerowania.

Polecane

pixel