DARMOWA DOSTAWA od 150 zł

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym się różni ocet winny od octu jabłkowego i octu balsamico? Poznaj receptury tradycyjnego aceto balsamico

2023-03-10
Czym się różni ocet winny od octu jabłkowego i octu balsamico? Poznaj receptury tradycyjnego aceto balsamico

Ocet, będący bliskim krewniakiem wina, to produkt, który towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Jego kulinarne właściwości znano już ponad 10 tys. lat temu. Dziś, do jego produkcji używa się rozmaitych surowców i metod. Chcesz zgłębić swoją wiedzę na ten temat? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj najważniejsze rodzaje octu oraz sprawdź, czym różni się ocet jabłkowy od octu winnego i aceto balsamico.

Ocet winny – właściwości i zastosowanie

W krajach śródziemnomorskich ocet winny cieszy się dużą popularnością. Uzyskuje się go w procesie fermentacji wina. Od rodzaju użytego surowca zależy jego kolor. Biały ocet winny wytwarzany jest na bazie win białych lub różowych. Z kolei do produkcji czerwonego octu winnego wykorzystuje się wina czerwone.

Jego głównym wyróżnikiem jest złożony, łagodny smak. To sprawia, że ocet winny z winogron ma bardzo uniwersalne zastosowania. Używa się go przeważnie do podkreślenia smaku potraw oraz przedłużenia ich przydatności do spożycia. Ocet winny doskonale nadaje się też do przygotowywania marynat i dressingów do sałatek, a także sosów przeznaczonych do dań mięsnych.

Ocet winny aromatyzowany – co to takiego?

Octy produkowane z wina dostępne są obecnie w wielu wersjach. Dużą popularnością cieszą się produkty aromatyzowane za pomocą przypraw, czy zagęszczonych soków owocowych. Wśród nich na uwagę zasługuje ocet winny słodki ekologiczny Luque Ecologico 250ml Pedro Ximenez, w którego smaku wyczuć można nuty karmelu, rodzynek i lukrecji.

Ocet jabłkowy – właściwości i zastosowanie

Ocet jabłkowy wytwarza się z cydru, czyli sfermentowanego soku jabłkowego. Dzięki dużej zawartości bakterii probiotycznych i składników odżywczych uznawany jest za bardzo zdrowy. Woda z octem jabłkowym reguluje funkcjonowanie układu trawiennego, a także wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi. Właśnie dlatego często można spotkać się z opinią, że ocet jabłkowy wspomaga odchudzanie. Jeśli jednak chcesz uzyskać taki efekt, pamiętaj, by spożywać ocet jabłkowy na czczo.

Ocet wytwarzany z jabłek jest dziś powszechnie stosowany w gastronomii. Używa się go przede wszystkim do przygotowywania marynat, zalew do piklowania, a także dressingów sałatkowych. Jego owocowo-kwaskowy smak świetnie komponuje się również z daniami z ryb.

Octy owocowe

Ocet jabłkowy to niejedyny ocet owocowy, jaki można znaleźć w sklepach. Coraz większe zainteresowanie wśród konsumentów wzbudzają bowiem produkty wytwarzane na bazie soków z innych, bardziej egzotycznych owoców. Wśród nich na uwagę zasługuje Aceto Di Melograno Bio Oro 5% 250 ml. Ten aromatyczny ocet wytwarzany jest z organicznego soku z granatu.

Jaka jest różnica między octem jabłkowym a octem winnym?

Klasyczny ocet z wina oraz ocet winny jabłkowy różnią się przede wszystkim surowcem, z którego produkowany jest kwas octowy. Bazą tego pierwszego jest bowiem wino uzyskiwane w procesie fermentacji soku winogronowego. Jak z kolei zrobić ocet winny z jabłek? Do jego produkcji można wykorzystać sok owocowy lub cydr. Smak obu produktów, jak i ich zastosowanie w gastronomii, w dużym stopniu są jednak podobne. Z tego względu ocet winny można zastąpić jabłkowym i odwrotnie.

Ocet balsamiczny – co to jest i jak się go wytwarza?

Ocet balsamiczny uzyskiwany jest z zagęszczonego soku z białych winogron, zwanego moszczem. Proces jego produkcji zaplanowany jest tak, by fermentacja alkoholowa i octowa zachodziły równolegle. Dzięki temu gotowy produkt charakteryzuje się wyraźnym, słodkawym smakiem. Cechą charakterystyczną octu balsamicznego jest także lepka i bardzo gęsta konsystencja. Aby ją uzyskać, ocet poddawany jest leżakowaniu w drewnianych beczkach. Z biegiem czasu następuje jego stopniowa koncentracja. Ponieważ proces dojrzewania octu balsamicznego jest długotrwały, gotowy produkt odznacza się z reguły wyższą ceną niż ocet winny czy jabłkowy.

Ocet balsamiczny z Modeny – skąd jego fenomen?

Wśród octów balsamicznych dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się ten, pochodzący z Modeny. Jest on wytwarzany wyłącznie z winogron uprawianych w regionie Emilia-Romania, z zastosowaniem tradycyjnych receptur. Ze względu na swój smak stanowi on doskonały zamiennik octu winnego. Jego wyjątkowy aromat docenią w szczególności miłośnicy warzywnych i owocowych sałatek.

Ocet winny, balsamiczny, jabłkowy – jaki jest najzdrowszy ocet?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, który ocet – winny, balsamiczny, czy jabłkowy, jest najzdrowszy. Każdy bowiem odznacza się nieco innymi właściwościami. Najnowsze badania dowodzą jednak, że octy, szczególnie te produkowane na bazie wina, zawierają duże ilości bakterii probiotycznych oraz antyoksydantów. Zaletą octu jabłkowego jest z kolei niska kaloryczność. Co więcej, znajdujące się w nim substancje nie tylko wspomagają trawienie, lecz również obniżają indeks glikemiczny niektórych potraw.

Polecane

pixel