DARMOWA DOSTAWA od 150 zł

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przechowywanie kawy ziarnistej i mielonej - fakty i mity

2022-09-16
Przechowywanie kawy ziarnistej i mielonej - fakty i mity

Szklany słoik na kawę? A może szczelne metalowe pudełko na kawę? Przechowywanie kawy pozornie nie należy do najłatwiejszych zadań. Przede wszystkim dlatego, że wokół niej powstało naprawdę sporo mitów, które nie tylko nie działają, tak jak powinny, ale wręcz wpływają negatywnie na aromat i smak kawy! W jaki sposób zatem właściwie przechowywać ziarna, aby maksymalnie przedłużyć ich wysoką jakość? Koniecznie sprawdź i nie popełniaj tych błędów.

Przechowywanie kawy, czyli jak zachować aromat na dłużej?

Bez względu na to, czy sięgamy po takie produkty jak kawa ziarnista BIO, czy kawa mielona BIO, jej właściwe przechowanie ma ogromny wpływ na jakość napoju. Uszkodzone opakowanie, zbyt wysoka temperatura i spore nasłonecznienie mogą sprawić, że przyrządzony napar nie tylko straci swój wyjątkowy aromat, ale również walory smakowe. Do najgorszych miejsc, w jakich możesz pozostawić opakowanie kawy, zaliczyć możemy:

  • lodówkę - choć to często powielany mit,
  • bliskie sąsiedztwo pieca bądź kaloryfera,
  • parapet lub inne miejsce o sporym nasłonecznieniu,
  • miejsce o sporej wilgotności.

Zarówno kawa mielona, kawa zielona BIO, jak i kawa w saszetkach BIO potrzebują specjalnego miejsca, dzięki któremu zachowają swoje wyjątkowe walory na dłużej. Decydując się na wysokiej jakości kawy speciality, problem mamy niemal z głowy. Kawa pakowana jest bowiem w specjalne torebki z wentylem, który dba o odpowiednie warunki jej przechowania. Oczywiście takie opakowanie należy zabezpieczyć odpowiednią klamrą, która nie dopuści do takich procesów jak wietrzenie kawy.

Ziarna możesz również dodatkowo zabezpieczyć, przekładając torebkę do odpowiedniego pojemnika wykonanego ze szkła, metalu lub ceramiki. Z kolei miejscem idealnym do przechowywania kawy będzie zacieniony kąt zamykanej półki, najlepiej znajdującej się dość daleko zarówno od lodówki, jak i piekarnika i płyty grzewczej.

Czy można mielić kawę na zapas?

Zdecydowanie nie! Mielenie kawy na zapas całkowicie mija się z celem, ponieważ już w kilka minut po zmieleniu ziaren, tracą one swój smak i intensywny aromat. Bogate, charakteryzujące się karmelowymi, czekoladowymi, orzechowymi lub owocowymi nutami ziarna zmieniają swój smak na płaski i pozbawiony głębi. Mielenie kawy to proces zajmujący zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu sekund, dlatego nie ma sensu wykonywać go ze sporym wyprzedzeniem.

Jak przechowywać kawę w domu?

Właściwe przechowywanie kawy w domu nie należy jednak do zadań specjalnie trudnych, czy wymagających. Wystarczy jedynie zapoznać się z kilkoma istotnymi zasadami, dzięki którym zarówno kawa ziarnista, jak i kawa mielona BIO będą jeszcze długo smakować dokładnie tak, jak zaraz po odpakowaniu.

  1. Przechowywanie kawy powinno odbywać się w opakowaniu, w którym została ona zakupiona. Dlaczego? Najczęściej są one wzbogacone o specjalny wentyl, który zapobiega przedostaniu się tlenu do środka, skutecznie minimalizując wietrzenie kawy.
  2. Pamiętaj, aby otwarte opakowanie dodatkowo spiąć również klamrą! Tak przygotowane opakowanie możemy przełożyć następnie do innego pojemnika.
  3. Niezwykle szkodliwe dla kawy są częste wahania temperatur, dlatego nie trzymamy jej nigdy w pobliżu kuchenki, piekarnika, lodówki i miejsca szczególnie nasłonecznionego. Najlepiej sprawdzi się chłodne i suche miejsce - np. w zamykanej półce.
  4. Nigdy nie mielimy kawy na zapas! Najlepsza jakość naparu jest możliwa do osiągnięcia jedynie ze świeżo zmielonych ziaren.
  5. Wybieramy opakowania o gramaturze ok. 250g, dbając o to, by wykorzystać kawę w przeciągu ok. 2/3 tygodni.

Czy można przechowywać kawę w lodówce?

Jest to jeden z najczęściej powielanych mitów na temat przechowywania kawy, zarówno zmielonej, jak i ziarnistej. Nie - kawy nie powinno trzymać się w lodówce! Jedną z właściwości kawy jest zdolność do pochłaniania zapachów, w szczególności tych intensywnych i niezbyt przyjemnych. Pozostawiona w lodówce przejmie zapachy wszystkiego, co będzie się w niej znajdowało.

W ten sposób, zamiast aromatycznej kawy o nutach orzechów, karmelu, czy wiśni, otrzymamy napar z rosołu, kapusty kiszonej, kiełbasy i innych specjałów, które również znajdują się w lodówce.

Po jakim czasie kawa wietrzeje?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju ziaren, wielkości paczki oraz jej zabezpieczeń. Najczęściej palarnie deklarują, że czas przydatności kawy waha się w przedziale od kilkunastu miesięcy do nawet dwóch lat. Oczywiście warto mieć na uwadze, że termin przydatności, nie jest równoznaczne z zachowaniem najlepszych właściwości.

Żadna kawa po kilku miesiącach od otwarcia nie będzie charakteryzowała się tak głębokim smakiem i aromatem, jak w kilkanaście dni po jej otwarciu. Najlepszym wyjściem jest zatem inwestycja w niewielkie opakowania, które będziemy w stanie szybko wykorzystać i przejść do następnych, tak by kawa w środku nie zdążyła wywietrzeć.

Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem zmielonej, czy ziarnistej kawy, stosując się do tych kilku prostych trików, możesz przedłużyć jej głęboki i intensywny smak oraz aromat nawet o kilka tygodni! Niczym we Włoszech, rozpocznij każdy dzień z chrupiącym ciastkiem i kubkiem swojego ulubionego napoju i ciesz się jego wysoką jakością jak prosto z palarni!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

pixel