DARMOWA DOSTAWA od 150 zł

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to znaczy al dente? Gotowanie makaronu na wiele sposobów

2022-12-01
Co to znaczy al dente? Gotowanie makaronu na wiele sposobów

Makaron to jedna z najchętniej wybieranych opcji na obiad czy kolację. Zawsze dbasz o to, aby w zapasie mieć przynajmniej kilka rodzajów? Tylko czy wiesz, jak go gotować, aby mieć pewność, że będzie pyszny? Al dente to klucz do kulinarnego sukcesu! Co to oznacza?

Al dente - skąd ta nazwa i co właściwie znaczy?

Al dente to termin pochodzący z języka włoskiego, który dosłownie oznacza „na ząb”. W praktyce jednak jest to określenie, które stosuje się, aby opisać idealny stopień ugotowania makaronu. Perfekcyjny makaron to taki, który nie jest twardy, ale nie jest też zbyt miękki. Nie ma nic gorszego niż rozpadające się po widelcem rurki czy spaghetti. Jest to szczególnie ważny aspekt, jeżeli zamierzasz podawać makaron z gęstym sosem lub w zupie.

Gotowanie z zegarkiem w ręce - jak ugotować makaron al dente?

Chcesz perfekcyjnie ugotować makaron? Musisz przygotować sobie zegarek i dokładnie śledzić proces, ponieważ każda minuta jest tu na wagę złota. Oczywiście najważniejsze jest, aby kierować się wytycznymi producenta. Na opakowaniu każdego makaronu znajdziesz dokładne zalecenia dotyczące gotowania makaronu al dente. Niestety nie ma jednego uniwersalnego czasu, który pasowałby do każdego rodzaju. Wszystko zależy od wielkości, grubości, a także rodzaju mąki. Np. makaron pełnoziarnisty będzie gotował się znacznie dłużej niż ten wykonany z pszenicy durum. Zwykle czas gotowania zajmuje od 4 do 10 minut. Warto też pamiętać o odpowiednich proporcjach. Zalecane jest, aby na każdy litr wody wsypywać 100 gramów makaronu. Na koniec jeszcze jedna kwestia – solenie! Nigdy nie wiesz, ile soli dodać do garnka? Łyżeczka wystarczy na dwa litry wody.

Czy trzeba dolewać oliwy do gotującego się makaronu? Obalamy mit!

Często, szczególnie w kuchniach naszych mam i babć, można zauważyć specyficzną technikę, polegającą na dolewaniu do gotującego się makaronu oleju lub oliwy z oliwek. Według osób, które praktykują tę zasadę, ma ona służyć temu, aby produkt nie sklejał się w garnku. Też masz to w zwyczaju? Musimy Cię zmartwić! Niestety nie działa to w ten sposób, a dodany olej może wręcz zepsuć Twoją potrawę. Przez dodanie oleju do makaronu, może pojawić się problem z tym, aby połączył się on idealnie z resztą dania. Dodatkowo może mieć mdły i tłusty posmak, a wtedy potrawy nie uratuje nawet najlepszy sos. Co więc zrobić, aby ulubione wstążki nie skleiły się w trakcie przygotowywania? Wystarczy, że wykorzystasz większy garnek i wlejesz do niego odpowiednią ilość wody!

Do jakich dań należy podawać makaron al dente?

Trzeba przyznać, że większość potraw zdecydowanie lepiej smakuje z makaronem al dente. Ten rodzaj gotowania jest jednak szczególnie ważny w przypadku kilku propozycji kulinarnych. Przy jakich potrawach lepiej uważać?

  1. Sałatki
    Sałatki makaronowe zwykle podawane są z dressingiem lub sosem, np. jogurtowym. Jeśli rozgotujesz podstawowy składnik, a do tego dołożysz sporo warzyw, które wypuszczą swój sok oraz gęsty sos, uzyskasz bardzo nieestetyczne i niesmaczne danie. Szczególnie ważne jest to, jeśli wykorzystujesz np. makaron z soczewicy, grochu czy fasoli, który rozgotowany smakuje jak puree, a nie jak pyszne spaghetti czy penne.
     
  2. Zupy
    Rozgotowane nitki w rosole czy muszelki w zupie grzybowej to nic przyjemnego. Posiłek przygotowany w ten sposób traci swój treściwy charakter i staje się napojem z pływającymi, mącznymi kawałkami. Konsystencja makaronu, który dodajesz do zupy, powinna być zbita, ponieważ samo zalanie go gorącym płynem delikatnie go zmiękczy.
     
  3. Sosy
    Włoskie bolognese czy arrabiata zawsze podawane są z makaronem al dente. Dzięki temu osoba, która dostaje ten posiłek, może delektować się pełnią smaku zarówno sosu, jak spaghetti czy penne.
     
  4. Zapiekanki
    Zapiekanki makaronowe zwykle zalewa się sosem beszamel lub pomidorowym. Sytuacja jest więc taka sama jak w przypadku sałatek i zup. Zbyt rozgotowany makaron i wysoka temperatura piekarnika sprawią, że całość będzie zbyt płynna, a smaki nie przejdą między sobą.

Jaki makaron jest najlepszy do dań al dente?

Tak jak wspomnieliśmy, większość makaronów nadaje się do gotowania al dente. Najchętniej wybierane są jednak: penne, spaghetti, muszle, nitki oraz świderki. Idealnie sprawdzają się one nie tylko jako baza do dań z sosem, ale także do zup lub do zapiekania. Pamiętaj również, że każda niestandardowa opcja wiąże się z tym, że trudno może być o uzyskanie efektu al dente. Np. jeśli interesują Cię tylko makarony bezglutenowe, musisz dokładnie czytać zalecenia producenta dotyczące gotowania. Niektórych z nich nie da się niestety ugotować w tej formie.

Dobrej jakości makaron – podstawa dania

Na koniec musimy też dodać, że nie tylko sposób gotowania ma wpływ na doznania płynące z jedzenia makaronu. Niestety, nawet idealnie przygotowane penne al dente z sosem pomidorowym nie będzie smakowało tak samo, jak w sycylijskiej restauracji, jeśli produkt będzie niskiej jakości. Warto wybierać zatem makarony o dobrym składzie, od zaufanych producentów, najlepiej pochodzące z krajów, w których tego rodzaju posiłki stanowią podstawę diety. Całkowicie odmieni to Twoje podejście do gotowania – gwarantujemy!

Makaron al dente nie ma już przed Tobą żadnych tajemnic. Teraz z pewnością przygotujesz perfekcyjne dania!

pixel