Najpopularniejsze zioła kuchni włoskiej
Kuchnia włoska słynie z aromatycznych ziół, które zajmują w niej ważne miejsce. Ciężko wyobrazić sobie tradycyjne włoskie dania bez dodatku oregano, bazylii, czy rozmarynu. Sprawdź, do czego je dodawać i jakie właściwości wykazują.
Niezwykły aromat to nie wszystko – poznaj właściwości prozdrowotne najpopularniejszych ziół kuchni włoskiej
Nie bez powodu zioła, które używa się do przygotowywania dań kuchni włoskiej, dostępne są w sklepie ze zdrową żywnością. Oprócz niezwykłego smaku i aromatu wyróżniają się również dużą zawartością związków o korzystnym wpływie na zdrowie. Dlatego część z nich doceniana jest od dawna nie tylko we Włoszech, ale i wykorzystywana jest jako naturalny lek na różne dolegliwości i choroby także w Polsce.
- Bazylia – zawiera związki, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie układu pokarmowego. Dzięki temu spożywanie potraw z jej dodatkiem pomaga zapobiegać wzdęciom i niestrawności. Ponadto bazylia polecana jest jako naturalny środek o lekkim działaniu uspokajającym.
- Oregano – nasila produkcję soku żołądkowego, przez co usprawnia proces trawienia. Pobudza również wydzielanie żółci, więc warto doprawić nim tłuste potrawy. Oprócz tego wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwbiegunkowe i rozkurczowe.
- Rozmaryn – ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, a także podobnie jak bazylia i oregano usprawnia proces trawienia.
- Szałwia – pomaga zwalczyć bakterie, pasożyty, a ponadto zmniejsza stan zapalny i działa rozkurczowo.
Jak widzisz suszone zioła to niezbędny dodatek do potraw, które mają być zarówno pyszne, jak i zdrowe! Warto mieć to na uwadze, ponieważ mamy tendencję do pomijania tego typu dodatków i przyprawiania potraw jedynie za pomocą soli i pieprzu. Czas to zmienić – szczególnie że wysokie spożycie sodu zwiększa ryzyko nadciśnienia.
Do jakich potraw dodawać najpopularniejsze zioła kuchni włoskiej?
Z jakimi produktami najlepiej komponuje się smak i aromat świeżych lub suszonych ziół? Jeśli wciąż szukasz idealnego połączenia, sprawdź poniższe wskazówki.
Bazylia
Ze świeżych listków bazylii możesz przygotować pyszne zielone pesto. Wystarczy, że dodasz do nich oliwę z oliwek extra virgin (bogatą w jednonienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E), orzeszki piniowe, sok z cytryny, czosnek oraz niewielką ilość soli i pieprzu. Jeśli nie masz czasu na zrobienie takiego pesto, możesz również kupić gotowe przetwory o dobrym składzie.
Z czym podać zielone pesto z bazylii? Możliwości jest wiele. Możesz dodać je do makaronu włoskiego lub ryżu albo przygotować kanapki inne niż wszystkie!
Oregano
Do ziół bio, które ze względu na swój niepowtarzalny smak i właściwości prozdrowotne cieszą się dużą popularnością również poza granicami Włoch, zalicza się oregano. Z pewnością znasz jego smak, jeśli miałeś okazję jeść tradycyjną włoską pizzę. Nie jest to jedyna potrawa, do której warto dodać oregano.
Jego smak doskonale komponuje się z większością warzyw m.in. pomidorami, bakłażanem, cukinią. Równie dobrze smakuje w towarzystwie pieczonych ryb i mięsa. Oregano możesz dodać również do zup, a także dań przygotowanych na bazie bio jajek lub serów.
Przygotowując pyszne potrawy, nie warto ograniczać się do jednej przyprawy. Najlepiej, jeśli zastosujesz kilka różnych, aby w pełni wydobyć smak konkretnych produktów. Oregano doskonale łączy się z tymiankiem, czosnkiem, a także natką pietruszki.
Jeśli zależy Ci na niezwykłym aromacie potraw, dodaj do nich oregano suszone w gałązkach prosto z Sycylii. Sprawdza się świetnie w przypadku pieczonego mięsa, ryb i nie tylko!
Rozmaryn
Rozmaryn suszony w gałązkach lub świeży możesz dodawać do wielu różnych produktów. Jego smak i zapach dobrze łączy się z warzywami, rybami, mięsem, rybami, a nawet grzybami. Urozmaici również smak tradycyjnego włoskiego dania, czyli pizzy. Dlatego, jeśli zazwyczaj posypujesz ją świeżą bazylią lub rukolą zaskocz gości i domowników, serwując pizzę z rozmarynem.
Jest to zioło, które wzbogaca również smak octu winnego, który stosuje się m.in. do przygotowywania marynat oraz sosów do sałatek. Możesz przygotować go samodzielnie – jest to bardzo proste, ponieważ wystarczy dodać do octu wybrane zioła bio (oprócz rozmarynu może być to np. bazylia, majeranek).
Warto użyć rozmarynu również jako przyprawy do zup i szybkich dań jednogarnkowych, farszów, a także domowego sosu pomidorowego. Jak widzisz, możliwości jest sporo. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką rozmaryn, aby przygotować potrawy zachwycające smakiem i aromatem (i to nie tylko te charakterystyczne dla kuchni włoskiej).
Bazylia, oregano, a także rozmaryn to zioła, które wyróżniają się nie tylko smakiem i zapachem. Zawierają również wiele składników o właściwościach prozdrowotnych, które znajdują zastosowanie w profilaktyce i leczeniu różnych dolegliwości (m.in. niestrawności, wzdęć, problemów z zasypianiem). Dlatego warto mieć je w kuchni i wykorzystać do przygotowania dań kuchni włoskiej (np. pizzy), a także marynat do mięsa i ryb, czy sosów do sałatek warzywnych.