Jak wykorzystać w kuchni ciecierzycę?
Nasiona ciecierzycy to niekwestionowany hit i prawdziwe odkrycie kulinarne ostatnich lat. Swoją ogromną popularność zdobyła nie tylko niepowtarzalnym, lekko orzechowym smakiem, ale również bogactwem witamin! Co więcej, ciecierzyca stanowi jeden z najlepszych zastępników mięsa, dostarczając organizmowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Sprawdź jak ją przyrządzić i z czym podawać, aby Twoja kuchnia była nie tylko smaczna, ale i zdrowa!
Ciecierzyca – źródło drogocennego białka
Ciecierzyca, nazywana również potocznie cieciorką, jest rośliną strączkową o wyjątkowych właściwościach. Możemy spotkać ekologiczne kremy z orzechów laskowych i kakao na bazie ciecierzycy, wypieki, a nawet gotowe pasty i kremy, z których największą popularnością cieszy się hummus w różnych wariantach smakowych do wyboru. Jednak co sprawia, że cieciorka cieszy się tak ogromną popularnością, że producenci ekologicznej, zdrowej żywności robią z niej niemal wszystko?
Przede wszystkim jest bogatym źródłem błonnika, który poprawia nie tylko procesy trawienne, ale również ogólną perystaltykę jelit. Dzięki temu jest również niezastąpionym sprzymierzeńcem w walce z dietozależnymi chorobami, pomagając w codziennej profilaktyce. Ciecierzyca ma również wyjątkowo niski indeks glikemiczny, dzięki czemu jest wręcz idealnym dodatkiem do dań dla cukrzyków.
Bez względu na to, czy decydujesz się na sięgnięcie po pasty z ciecierzycy, gotowe dania z ciecierzycą, czy półprodukty z puszki, dzięki cieciorce dostarczasz swojemu organizmowi spore ilości witaminy K, witamin z grupy B, a także potasu, fosforu, magnezu oraz żelaza. Bez dwóch zdań zatem cieciorka jest doskonałym zastępnikiem wielu produktów pochodzenia zwierzęcego.
Alternatywa dla mięsa i jaj
Ta wyjątkowa roślina strączkowa cieszy się ogromną popularnością w krajach afroazjatyckich i to właśnie stamtąd zaczęła wędrować po całym świecie. Dzięki swoim dobroczynnym właściwościom, a także dzięki wysokiej zawartości białka, witamin oraz aminokwasów, stała się jednym z najpopularniejszych i najzdrowszych zarazem zamienników mięsa w diecie wegańskiej i wegetariańskiej.
Bez względu na to, czy sięgamy po gotowe dania z ciecierzycą, czy bardziej interesuje nas ciecierzyca w puszce, dostarczą nam one równie dużej ilości:
- węglowodanów,
- nienasyconych kwasów tłuszczowych,
- tiaminy,
- niacyny,
- kwasu foliowego,
- ryboflawiny,
- magnezu,
- wapnia,
- żelaza,
- potasu,
- magnezu,
- fosforu.
Jak podawać ciecierzycę?
Uniwersalność tej rośliny sprawia, że możemy ją podać na niemal każdy możliwy sposób! Cieciorka będzie smakowała doskonale jako składnik wielu dań, a nawet sprawdzi się jako półprodukt, z którego wyczarujemy:
- pasty kanapkowe,
- hummusy,
- gulasze i potrawki,
- pasztety,
- słodkie i słone wypieki.
Ogromną popularnością, zwłaszcza u cukrzyków i osób borykających się z problemami trawiennymi, czy nietolerancjami pokarmowymi cieszą się takie wyroby jak m.in. pasty z ciecierzycy, sosy, czy mąka. Dzięki nim możliwe jest stworzenie doskonałych omletów, naleśników, a nawet wegańskich wypieków! Oczywiście sięgając po takie produkty jak fasola i warzywa strączkowe BIO, zawsze należy dokładnie sprawdzić skład, aby mieć pewność, że wybrany artykuł spożywczy odznacza się wysoką jakością, która będzie decydować o wartościach odżywczych przygotowanego dania.
Jak zrobić domowy hummus?
Smaczny i zdrowy hummus to jedna z najpopularniejszych propozycji podania cieciorki. Jest nie tylko zdrowy, ale również wyjątkowo smaczny! Można smarować nim kanapki, a nawet podawać jako gęsty dip do surowych warzyw.
Składniki:
- 400 g ciecierzycy,
- łyżeczka soku z cytryny,
- ząbek czosnku,
- 5 łyżek pasty sezamowej,
- 1 łyżeczka mielonego kuminu rzymskiego,
- sól i pieprz,
- 1 łyżka oleju sezamowego.
Przygotowanie:
Ciecierzyca z puszki musi zostać dobrze odsączona i zblendowana. Następnie należy dodać nieco zalewy i zmiksować na gęstą pastę. W czasie miksowania dodajemy oczywiście kolejno wszystkie składniki, a w razie konieczności również więcej zalewy. Uzyskanie odpowiedniej konsystencji jest kluczowe, ponieważ znacznie ułatwi nakładanie hummusu na kanapkę, czy warzywo. Przepis można oczywiście modyfikować, dodając do pasty z ciecierzycy np. suszone zioła i przyprawy lub inne składniki, które lubimy.
Ciecierzyca na słodko - blondie z ciecierzycy
Cieciorka na słodko? Jak najbardziej! Jej wyjątkowy smak nadaje się również doskonale do deserów, ciast, jak i ciasteczek. Blondie z ciecierzycy to doskonała alternatywa dla klasycznych słodkości, która dodatkowo zadba o Twoje zdrowie!
Składniki
- 400 g ciecierzycy,
- ⅓ szklanki masła orzechowego,
- duże jajko,
- ¼ łyżeczki proszku do pieczenia,
- ¼ łyżeczki sody oczyszczonej,
- szczypta soli,
- ¼ łyżeczki cynamonu,
- ⅓ szklanki ksylitolu - doskonale sprawdzi się również miód i syrop klonowy,
- pół tabliczki czekolady gorzkiej.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Rozdrobnioną za pomocą blendera ciecierzycę mieszamy z masłem orzechowym, proszkiem do pieczenia sodą i innymi składnikami. Dodajemy jajko i blendujemy, aż do uzyskania gładkiej masy. Na samym końcu do mieszanki dodajemy również pokrojoną na małe kawałeczki czekoladę. Tak przygotowane ciasto przekładamy do tortownicy o średnicy ok. 20 cm i piec w temperaturze 180 stopni przez ok. 25-30 minut.
Na kanapce? Obiedzie? A może na słodko? Uniwersalne zastosowanie ciecierzycy sprawia, że gości ona na naszych stołach coraz częściej, a wyjątkowe bogactwo witamin i niski indeks glikemiczny pozwalają cieszyć się jej smakiem także osobom chorym na cukrzycę i zmagającym się z nietolerancjami pokarmowymi.